Cupa Kolping la șah, ediția a XVI-a, Timișoara

”Nu există artă mai frumoasă decât arta educaţiei. Pictorul şi sculptorul fac figuri fără viaţă, dar educatorul creează un chip viu; uitându-se la el, se bucură şi oamenii, se bucură şi Dumnezeu…”

Sfântul Ioan Gură de Aur

Visits:379
Today: 1

Memorialul „Pius Brânzeu”, Concurs International de Sah Clasic, Timisoara, 27-28.01.2024

Visits:111
Today: 0

La Mulți Ani 2024!

Noul An 2024 să vă aducă bucurii, împliniri și multă sănătate!

Dragi părinți și copii,

Școala de Șah ”Visul unui pion” își desfășoară cursurile de șah în cadrul Clubului Sportiv Mediator conform orarului specificat la pagina Orar.

Înscrierile în anul școlar 2023-2024 se fac pe baza completării formularului de înscriere pe care îl găsiți pe site la secțiunea de Înscrieri.

Formularul completat va fi trimis apoi la adresa de mail: partenie_mihai@yahoo.com

22 de ani de activitate șahistă

În data de 28 mai 2022, în sala Hyperion a Universității de Medicină și Farmacie din Timișoara, s-a desfășurat a XVI-a ediție a Campionatului Familiilor Șahiste, organizat de Clubul Sportiv Mediator.

La concurs au participat 47 de familii (94 participanți) de la cluburi din mai multe localități din zonă: Timișoara, Sânnicolau Mare, Giroc, Ghiroda, Dumbrăvița, Săcălaz, Giarmata-Vii, precum și din București.

Concursul a fost organizat în sistem de șah rapid: 7 runde, 15 minute + 3 secunde / jucător. Echipa a fost compusă din doi jucători, membrii ai aceleiași familii.

La ora prânzului, participanților li s-a servit pizza din partea organizatorilor și le-a fost prezentată o scurtă cronologie a principalelor evenimente șahiste, organizate de-a lungul timpului de C.S. Mediator.

Prezentarea a fost însoțită de scurte filmulețe din arhiva C.S. Mediator și a fost prilejuită de împlinirea a 22 de ani de activitate șahistă a C.S. Mediator.

Clubul Sportiv Mediator a fost înființat de familia Mihai: Partenie, Eleonora, Laura și Narcisa și a fost inaugurat în 28 mai 2000 în satul Giarmata-Vii.

Participanții au cântat, în cor, un foarte frumos La mulți ani! și au felicitat organizatorii pentru întreaga activitate desfășurată de-a lungul acestor frumoși ani.

Concursul s-a încheiat cu festivitatea de premiere a câștigătorilor ediției a XVI-a:

Familia Paraschiv – Campioana anului 2022

Locul I a fost ocupat de Familia Paraschiv (Paul și Petronela), urmați pe locul II de Familia Dima (Radu și Paul) și pe locul III de Familia Coman (Andrei și Gabriel).

Au mai fost acordate și premii speciale astfel:

Echipe de frați: Locul I – Familia Voicu (Mihai și Ștefan), Locul II – Familia Sântimbrean (Mihnea și Bogdan), Locul III – Familia Trif (Aliyah și Filip).

Premii pe mese: Masa 1: Locul I – Eva Luiza, Locul II – Panc Samuel, Locul III – Barșa Petru; Masa 2: Locul I – Ștefan Cristian, Locul II – Stanciu Silviu, Locul III – Iliescu Dan.

Cea mai tânără familie: Familia Barșa (Pavel și Ștefan).

Felicităm Clubul Sportiv Mediator pentru bogata activitate în organizarea de turnee și pentru dăruirea și implicarea în formarea tinerelor generații de șahiști.

Dorim Clubului Sportiv Mediator activitate îndelungată și roditoare de concursuri frumoase și pe mai departe.