Deschiderea festivă a anului școlar de șah 2018-2019 la Școala de șah ”Visul unui pion!”

În ziua de 29.09.2018, în sala Hyperion al Universității de Medicină, s-a desfășurat ”Campionatul prieteniei, ed. a XII-a” organizat de Clubul Sportiv Mediator Giarmata Vii și Clubul Sportiv Studențesc Medicina Timișoara reprezentat de domnul director, Ioan Mărășescu, maestru internațional.

Acest concurs este ca o sărbătoare a prieteniei dintre șahiști, copii și juniori, care după o lungă vacanță de vară se întorc și participă cu bucurie la Deschiderea festivă a anului școlar de șah 2018-2019, la Școala de șah ”Visul unui pion!”, din cadrul C.S. Mediator.

Și în acest an preotul paroh al Bisericii Ortodoxe din Giarmata Vii, Vasile Suciu, nașul spiritual al clubului nostru, a fost în mijlocul nostru și rostind împreună cu noi rugăciunea împărătească Tatăl nostru s-a rugat pentru noi și a binecuvântat acest an școlar, elevii prezenți precum și părinții și profesorii lor.

Au fost în total 112 concurenți, veniți de la 12 cluburi sportive, unele de la mare distanță: Cs Deva,Csm Vulcan, Cs Talbot Reșița, Palatul copiilor Arad, Acs Șah Club Vados Arad, Cs Sânandrei, Cs Jimbolia, Cs Unirea Sânnicolau Mare, Cs Universitatea de Vest Timișoara, CSS nr.1 Timișoara, Cs Mediator Giarmata Vii și 10 copii nelegitimați din localitatea Recaș.

Concursul a fost structurat pe două turnee, copii până la 12 ani și juniori până la 20 de ani.
S-au jucat 7 runde cu timpul de gândire 15 minute + 3 sec./mutare pentru fiecare jucător.
Arbitrajul a fost asigurat, ca de obicei, de familia noastră: Partenie, Eleonora, Laura și Narcisa.

Clasament general

Turneul de copii: Campioană – Ștefan Iulia

B 6 ani: 1. Sântimbreanu Bogdan 2. Nica Alexandru

B 8 ani: 1. Tod David 2. Enescu Vlad  3. Nica Vlad 

B 10 ani: 1. Drăgoi Albert 2. Sântimbrean Mihnea 3. Văduva Ioan

F 10 ani: 1. Milea Clara 2. Nedelcu Andreea 3. Chira Jurj – Miruna

B 12 ani: 1. Sida Flavius 2. Iucu Mihai 3. Miculiț Vlad

F 12 ani: 1. Puiuleț Mihaela 2. Costea Ana-Maria 3. Mașcaș Teodora

Turneul de juniori: Campion – Panc Samuel

B 14 ani: 1. Oltean Cristian 2. Butușină David 3. Hălmăjan Iulian

F 14 ani: 1. Guiu lorena 2. Rădulescu Georgiana

B 16 ani: 1. Butușină Samuel 2. Păun Paul 3. Ghițoiu Mario

F 16 ani: 1. Minnich Mihaela

B 18 ani: 1. Bogdan Adrian

Am găsit din nou un pasaj în care se exprimă detaliat despre o altă calitate omenească pe care o dezvoltă practicarea jocului de șah și o redau exact textului din carte:

”Viața unui șahist este marcată de suișuri și coborâșuri peste care trebuie să treacă, dând dovadă de o bună pregătire psihică.În ce privește pregătirea psihică, aceasta este cu atât mai importantă cu cât jucătorul este mai sus situat în ierarhia sportivă și cu cât miza partidei este mai mare.

Jucătorul trebuie să fie în măsură să se stăpânească și să rămână calm, chiar când încearcă emoții din cele mai puternice.

Când privești cei doi jucători care se înfruntă pe o scenă, ești impresionat de calmul dovedit la tablă, în timp ce sub masă picioarele se mișcă tot timpul, uneori în mod dezordonat la un moment dat ai impresia că se încoardă și se pregătesc pentru un salt.

Calmul de la masă contrastează cu neliniștea de sub masă, ilustrând aparenta stăpânire de sine a jucătorului”      <(Pius Brînzeu în Șahul-”Magie” în alb și negru).

Participarea activă la antrenamente și la concursuri a elevilor noștri în număr 60, este un nou prilej  pentru noi de a-i călauzi pe drumul performanței în șah.

Mulțumiri și toată admirația noastră pentru părinții care au ales  să completeze educația copiilor lor prin învățarea jocului de șah. Aș vrea să împărtășesc tuturor sentimentul de bucurie și mulțumire sufletească pe care îl simțim ca antrenori când părinții își exprimă recunoștința (printr-un telefon sau ne caută personal) pentru ceeace am reușit să transmitem și să îi învățăm pe  copii; cât de mult le-a folosit practicarea jocului de șah, la examenele de admitere în clasa a VIII-a, la liceu sau la facultate.

Vom dezvolta această temă într-un număr viitor al periodicului din Giarmata Vii, Vatră nouă, unde suntem găzduiți de 18 ani prin bunăvoința preotului paroh, Vasile Suciu și redactorul șef al acestei publicații. Datorită acestui fapt activitatea noastră șahistă poate fi privită ca într-o oglindă pe tot parcursul acestor ani.

Mulțumim părinte!

Dumnezeu ne-a îndreptat pașii pe o cale unde putem cunoaște oameni minunați, unde putem fi primiți cu un zîmbet de copil de fiecare dată când deschide ușa clubului, pentru a fi prezent la antrenament.

De aceea, în Revista C.S. Mediator, nr.10 – ”Visul unui pion!” am fost inspirată de un moment de entuziasm și am cules pentru Dvs., dragii noștri cititori, următorul motto ce poate cuprinde o întreagă viață de om în care putem să ne regăsim și noi, antrenorii clubului de șah Mediator.

Motto:

                    ”Trăim în fapte , nu în ani,                   Ne măsurăm cu ce-am făcut,
                     În bucurii și nu în bani,                       Nu doar cu ceasul ce-a bătut,
                     În sentimente ce-au rămas,                 Și vom primi doar ce am dat,
                     Nu-n limbile ce merg pe ceas.            Cât am iubit și ajutat…”

Pagină realizată de Eleonora și Partenie MIHAI, antrenori la C.S. Mediator și publicată în periodicul Vatră nouă din Giarmata Vii – redactor șef preotul paroh Vasile Suciu

Lasă un răspuns