GM Magnus Carlsen (Norvegia) a câștigat concursul de șah online ”New in Chess Classic” (24 aprilie – 2 mai)

”New in Chess Classic” este cel de-al cincilea concurs din cadrul competiției de șah online Meltwater Champions Chess Tour, care a început în noiembrie 2020 și se va termina cu o Finală în 25 septembrie – 3 octombrie 2021.

Până acum s-au desfășurat următoarele 4 concursuri:
Skilling Open (22 -30 noiembrie 2020) – câștigat de GM Wesley So (SUA)
Airthing Masters (26 decembrie 2020 – 3 ianuarie 2021) – câștigat de GM Teimour Radjabov (AZE)
Opera Euro Rapid (6-14 februarie) – câștigat de GM Wesley So (SUA)
Magnus Carlsen Invitational (13-21 martie) – câștigat de GM Anish Giri (Olanda)

În acest al cincilea concurs în faza preliminariilor au participat 16 jucători, care au jucat 15 runde, astfel încât fiecare să joace o partida cu toți participanții.
GM Magnus Carlsen a câștigat faza preliminară cu 10,5 puncte,
învingând următorii jucători: GM Alireza Firouzja (FID), GM Quang Liem Le (VIE), GM Leinier Dominguez Perez (SUA), GM Aryan Tari (NOR), GM Jan-Krzysztof Duda (POL), GM Gawain C B Jones (ENG)
și remizând cu jucătorii: GM Hikaru Nakamura(SUA), GM Shakhryar Mamedyarov (AZE), GM Wesley So (SUA), GM Levon Aronian (ARM), GM Teimour Radjabov (AZE), GM Santosh Gujrathi Vidit (IND), GM Praggnanandhaa R (IND), GM Sergey Karjakin (RUS), GM Johan-Sebastian Christiansen (NOR).
Remarcăm că niciunul dintre participanți nu a reușit să îl învingă pe Campionul Mondial.

În Knockout a învins în sferturi pe GM Teimour Radjabov cu primul meci egal 2-2 și al doilea meci câștigat 2,5-1,5.
În semifinale l-a întâlnit pe GM Levon Aronian și l-a învins tot cu primul meci egal 2-2 dar a câștigat cel de-al doilea meci cu 3-1.
Finala a jucat-o contra lui GM Hikaru Nakamura (și el neînvins în preliminariile acestui concurs și care a trecut în sferturi de GM Liem Quang Le și în semifinale de GM Shakhryar Mamedyarov).
Primul meci a fost câștigat de Magnus Carlsen cu 3-1 ceea ce s-a dovedit decisiv, pentru că al doilea meci s-a terminat la egalitate 2-2.

Felicitări Magnus Carlsen!
Mult succes în continuarea Tour-ului!  (se vor mai juca încă 4 concursuri în cursul acestui an, urmate de Finală la toamnă).